Motosiklet Sürmek Fiziksel ve Zihinsel Sağlığımıza İyi Geliyor!

Motosiklet Sürmek Fiziksel ve Zihinsel Sağlığımıza İyi Geliyor!

Motosiklet Sürmek Fiziksel ve Zihinsel Sağlığımıza İyi Geliyor!

Harley-Davidson tarafından finanse edilen bir UCLA çalışmasında, motosiklet sürmenin çeşitli zihinsel ve fiziksel faydalarının olduğu ortaya çıktı.

Motosiklet sahibi olmanın veya motosikletçi olmanın hepimiz için farklı sebepleri olabilir. Peki motosiklet sürmek bilimsel açıdan nasıl açıklanabilir? Stres, rahatlama ve pozitif zihinsel sağlık için motosiklet sürüyor olabilir miyiz? University of California, Los Angeles (UCLA) araştırmacıları tarafından yürütülen nörobiyolojik bir çalışmanın sonucunda, bu iddiayı destekleyen bilimsel kanıtlar ortaya çıktı.

UCLA araştırmacıları, katılımcıların beyin aktivitesini, kalp atış hızını, adrenalin, noradrenalin ve kortizol seviyelerini motosiklet sürmeden önce, sürerken ve sonrasında, araba sürerken ve sonrasında kaydetmişler. Motosiklet sürmenin odak ve dikkat ölçütlerini arttırdığı ve stresi göreceli olarak azalttığı görülmüş. Kortizol seviyeleri, stresin hormonal bir belirtecidir.

Katılımcılar motosiklet sürerken duyusal odaklanma ve dikkat dağınıklığında da esneklik yaşamışlar. Motosiklet sürmek aynı zamanda adrenalin seviyelerinde ve kalp atış hızlarında bir artışa ve aynı zamanda kortizol metriklerinde bir düşüşe neden olmuş.

Araştırma ekibine liderlik yapan sinirbilimci Dr. Don Vaughn: “Stres seviyeleri, özellikle genç yetişkinler arasında, yükselmeye devam ediyor ve insanlar zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmek için yollar araştırıyorlar. Yakın zamana kadar, motosiklet gibi faaliyetlerin beyindeki etkilerini titizlikle ölçen teknoloji mevcut değildi. Beyin inanılmaz derecede karmaşık bir organdır ve binicilerin rapor ettiği fiziksel ve zihinsel etkiler büyüleyici.”

Çalışmanın Sonucu;
  • Motosiklet sürmek, stresin hormonal biyobelirteçlerini % 28 azalttı.
  • Ortalama olarak, 20 dakika boyunca motosiklet sürmek, katılımcıların kalp atışlarını yüzde 11, adrenalin seviyelerini yüzde 27 artırdı. (hafif egzersizlere benzer)
  • Araba sürmenin aksine bir motosikleti sürerken, meditasyon yapmayan insanlara karşı deneyimli meditasyon yapanlarda görülen duyusal odaklanma olduğunu gözlemledik.
  • Çalışmaya katılanların beyin aktivitesindeki değişiklikler, bir fincan kahve içmeye benzer şekilde uyanıklıkta bir artışa işaret etti.

UCLA Profesörü ve kıdemli ekip üyesi Dr. Mark Cohen: “Bilim adamları, beyin ve hormon cevaplarının dikkat ve strese olan ilişkisini uzun süre araştırmış olsalar da, bunun gibi gerçek yaşam koşullarında nadiren görüyorlar. Hiçbir laboratuar deneyi, bir motosikletçinin açık yolda yaşayabileceği duygularını çoğaltamaz.”

Dr. Vaughn şunları ekledi: “Katılımcıların binicilik ve diğer ölçülen aktiviteler arasındaki nörolojik ve fizyolojik tepkilerindeki farklılıklar oldukça belirgindi. Bu, günlük stresleri azaltmak için önemli olabilir. ”

Çalışma hakkında daha fazla bilgi için BURAYA tıklayın.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ