Motorculuğa İlk Adım 50 CC Motosikletler

Motorculuğa İlk Adım 50 CC Motosikletler

Motor alma araba al klişeleri
Bir çok kişinin hayalidir ömründe bir defa da olsa motosiklet kullanmak. Şu da bir gerçek ki; bir defa bu zehri soluyan biri artık onun müptezeli oluyor. Motosiklete başlamak isteyen bireyler her şeyden önce motosiklet ehliyetine sahip olmalı, aynı zamanda istediği 125 cc başlangıç motorunu aldıktan sonra da vergi, sigorta gibi yükümlülükleri de yerine getirmeliydi. “Tüm bu yükümlülükleri yerine getirebilir miyim acaba” diye düşünürken bir de çevreden gelen “şeytan işi o” , “motor çok tehlikeli biraz daha bekle araba alırsın” gibi heves emici cümlelerde eklenince birçok kişinin motosiklet hayali başlamadan sona eriyordu.

50 CC Merakı giderek artıyor
Ancak tüm bunlara çözüm niteliğinde 50cc motosiklet furyası başladı. Motosikleti deneyimlemek isteyen, “ben yapabilir miyim acaba” diye düşünen herkese kapılar açıldı. B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen, vergi, sigorta gibi yükümlülükleri ortadan kaldıran, az yakan ama çok kaçamayan, günlük yaşamımızda şehir içindeki elimiz, ayağımız olmaya aday bu motosikletler, 2018 yılında adeta satış patlaması yaşadı. Öyle ki, birçok motosiklet markası artık 50cc modellere yoğunlaşmış durumda. 50cc motosikletleri kısaca özetlemek gerekirse; 45 km/s üzerine çıkması yasak olan, ruhsatta “motorlu bisiklet” olarak geçen, motosiklet ehliyeti gerektirmeyen, plaka ve ruhsatın zorunlu olduğu, şehir içi odaklı iki tekerli araçlardır. Yasal olarak 45 km/s geçmesi yasak olsa da birçoğu 75 – 100 km/s arasında hızlara ulaşabiliyor. Hatta ruhsatta 50cc olarak geçen, aslında 80 – 100cc olan modeller de oldukça revaçta idi. Fakat yeni gelen üretim standartları gereği 2019 yılından itibaren 50cc olarak satılan tüm modellerin gerçekten 50cc motor bloğuna sahip olması gerekiyor. Henüz birçok 50cc modeli 3 yılını doldurmadığı için muayeneye girmemiş olsa da, muayeneye girdiğinde bu noktaya dikkat edileceği ve gerçek 50cc olmayan modellerin muayeneden geçemeyeceği öngörülüyor.


Araba kullanıcılarını motorcu yapan motosikletler
Günümüzde artık motosiklet tutkusu olsun olmasın biraz önce de belirttiğim avantajlardan dolayı, insanlar şehir içinde park sorunu olmadan günlük işlerini halletmek için, motosiklete merhaba demek için ve motosiklet tutkusuna masrafsız ve daha az tehlike ile başlangıç yapmak için otomobilinin yanına bir de 50cc motosikletini konumlandırıyor. Kullanıcıların birçoğu, “şehir içinde artık otomobile binmek istemiyorum.” gibi yorumlarda bulunuyorlar.

Ülkemizde de 2018 yılının başlarında 50cc altı motorlu araçlarda verginin kalkması sebebiyle büyük bir 50cc motosiklet satışı gerçekleşti. Üstelik 50cc kullanıcılarının tek çatı altında buluşabildiği “50cc Fun Clup” adı altında Facebook grubu üzerinden sürekli olarak buluşmalar, sosyal sorumluluk projeleri, farkındalık sürüşleri düzenleniyor. Her buluşmaya bir öncekinden daha fazla katılımın olması 2019 yılında da 50cc modellerin hala popülerliğini koruyacağını gösteriyor. 50cc Fun Clup, 28 Nisan 2019 tarihinde de kan bağışı kampanyası düzenleyerek büyük bir buluşmaya daha ev sahipliği yapacak. Etkinliğe katılmak ve 50cc motosikletler hakkında kafanıza takılan soruları sormak için sizleri de WhatsApp ve Facebook gruplarımıza bekliyoruz.

Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/397331047505667/
WhatsApp Grubu:  https://chat.whatsapp.com/1oFJbJA2MKL8koPeGhKCeX

Kaplumbağadan biraz hızlı
Son olarak; 50cc motosiklet almak isteyen bireyler beklentilerini minimum düzeyde tutmalılar. Kaplumbağadan biraz hızlı bu araçlar sizi kolay kolay yolda bırakmaz, çıkamayacağı yokuş pek olmaz. Fakat hız beklentinizde olmasın. Yerine göre 20-25 km/s hızla yokuş çıkarken “koşsam daha hızlı” giderim gibi olumsuz düşüncelere kapılarak pişmanlık duymayacaksanız bu araçları tercih edin. Düz yolda sizi tatmin eder, fakat iki kişi kullandığınızda veya yokuş çıkarken biraz sabrınızın sınırlarını zorlamanız gerekebilir. Özellikle anayol, E5 gibi hızlı trafik akışının olduğu yollarda kullanmanız asla tavsiye edilmez öyle ki, maksimum hızı 70 – 80 km/s olan bu araçlarla yoğun trafikte ciddi zorluklar yaşatabilir, hatta hayati tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. 50cc motosikletler; Şehir içinde, “benim hızla işim yok” diyenler için ve motosiklet furyasına küçük bir başlangıç yapmak isteyenler için tavsiye edilmektedir.

Tekeriniz düz bassın, kaskınız başınızdan hiç çıkmasın.

Hakan YILMAZ
Instagram: Tekno78 

 

6 YORUMLAR

 • Alper HEPER

  Whatsapp grup linki hata veriyor. "Bu gruba katılamazsınız çünkü davet bağlantısı iptal edildi" yazıyor..

 • Hasan Cesur

  Günümüzde hala 50cc motorların var olduğunu bilmeyen veya bilipte B ehliyetiyle sigortadan,vergiden muaf bir şekilde kullanıldığını bilmeyen insanlar için güzel bir tanıtım olmuş.sadece motorları tanitmakla kalmayıp aynı zamanda sosyal sorumluluğu motor alacaklara ve motor sahiplerine bir nebzede olsa aşılayan bir makale... Whatsapp Ve Facebook grubu çatısı altinda 50cc den 250ccye kadar uzanan, motor hacmine göre değil yardımlaşma ve dayanışmaya dayanan ve bu anlamda buyuk bir yol kat eden birlik ve beraberligin grubu 50cc fun clubtan bahsetmeniz ve buna sahip çıkmaniz çok guzel..Nice makalelerinizi okumak dilegiyle . Teşekkürler Hakan Yılmaz..

  • AYCAN URALGİL

   Özgürlüğe açılan kapıdan ilk adımı attıran motordur 50 cc.. ve bunu o kadar güzel anlatmışsınız ki tebrik ediyorum.. emeğinize sağlık..

   • Mustafa Aydemir

    Insanı motordan soğutan değil aşılayan bir yazı herkesin aklindaki soru işaretlerinin cevabı ağzınıza sağlık 50cc Gün Clup ailesi .

    • Mustafa Uzunkaya

     Çok güzel bir anlatım Hakan kardeşim senle ve diğer dostlarımız Biz büyük bir aileyiz “ 50cc Fun Clup “ olarak .

     YORUM YAZ